All questions

Anyone have a good recipe for a sweet and salty granola bar. My son loves the nature valley ones but they are costly

Aeb26e33 2a66 4e92 ab8a 0b12dae8cd23  65788 anyone have a good recipe for a sweet and salty granola bar.my son loves the nature valley ones but they are costly

asked by Kirkwood tiger almost 4 years ago
6 answers 8963 views
0f493ab9 068f 4498 ba2c 95c992214d52  sit2
Sam1148

Sam is a trusted home cook.

added almost 4 years ago

I'd be interested in this also. Most of the home-made ones turn out to be even more costly than the packaged ones.

F83774ec c18a 46a4 8dff 00877f15aed6  image
Kristen W.

Kristen W. is a trusted home cook.

added almost 4 years ago

Perhaps buying ingredients from stores that sell them in bulk bins could make it more cost efficient? (Sorry I don't have a recipe; I'd be interested in that too.)

549d9fb3 53ef 4170 b68e 8bae2e055be7  dsc 0048b
added almost 4 years ago

this granola recipe is delicious, and although i don't know exactly how to make it into bars, I leave it in the pan for a while when I first take it out of the oven so that it hardens a little and I can make big chunks. Maybe a bag of this would work? The ingredients are pricey, but each recipe fills about three quart jars. You could also swap out the nuts and use peanuts instead of pecans if your son prefers, and that might even be cheaper. I've thought about stretching it a bit with some puffed kamut or puffed rice cereal, but haven't tried it yet. Add salt at the end to taste.
http://food52.com/recipes...

671b6c39 4898 435f 92c5 89cd9b925088  img 3788
added almost 4 years ago

You could use the above recipe as inspiration but look around at your store's bulk bins for the cheapest options. Honey might be cheaper as a sweetener than pure maple syrup. As healthier kitchen says, peanuts could replace pecans (or almonds) or leave out the nuts. Add some flax seed, which is very cheap, for extra crunch and fiber. You might even add some peanut butter for the sticky texture in the bars your son likes...the key for the cost is to be flexible about the ingredients and to look around for the store with the best bin prices. Whole Foods is not too bad, actually, but in my area there is another store that is cheaper and has the same quality bulk items.

Look at "Sara's granola bars" too...the recipe also has rice crispier or puffed rice (generic fine!) which adds good texture. It isn't very similar to the nut bars because it contains dried fruit (expensive) but you could take the idea of rice puffs as a "filler" that is cheap and has a good texture.

F83774ec c18a 46a4 8dff 00877f15aed6  image
Kristen W.

Kristen W. is a trusted home cook.

added almost 4 years ago

Agave syrup is also usually cheaper than pure maple syrup, btw, and is an ex excellent sub for it.

23b88974 7a89 4ef5 a567 d442bb75da04  avatar
added almost 4 years ago

Thanks all for the suggestions. And recipe