🔕 🔔
Loading…

My Basket ()

All questions

Have any of you bought ghee and used it? I have always made my own, but saw some in my favorite Indian grocery last time I was there, so I've been wondering if there is much of a difference between homemade and store-bought, as so often is the case. Thank you. ;o)

AntoniaJames is a trusted source on Bread/Baking.

asked almost 7 years ago

Are you channeling your best self with this comment? (If you're not sure, check out our Code of Conduct.)

4 answers 829 views
Aa0aef2d aae3 438c a22e 1340af35ed29  face hat underpainting 1
added almost 7 years ago

I found it worked well, but I would say more of the solids are removed than when would clarify butter for, say hollandaise. So, to my taste there is less butter flavor remaining. I only used it once for hollandaise because I missed the butteriness, but used it repeatedly for Indian dishes.

Are you channeling your best self with this comment? (If you're not sure, check out our Code of Conduct.)

84baef1b 1614 4c3d a895 e859c9d40bd1  chris in oslo
Greenstuff

Chris is a trusted source on General Cooking

added almost 7 years ago

I do buy it, but just as a convenience. I haven't happened on a brand I stick to, but I just tasted the one I have at the moment, and it tastes pretty good and buttery. But if you enjoy the process, have a brand of butter that you like, and have found a use for the leftover milk solids, then I'd say you should keep at it.

Are you channeling your best self with this comment? (If you're not sure, check out our Code of Conduct.)

3480f90a 7f3c 4800 9922 20e968c11a46  20kb
added almost 7 years ago

I have never bought ghee; I have seen it and never considered buying it, most recently at Costco. I have always made my own clarified butter. The most likely reasons being: I know exactly what is in it and I can make my own for about one-third the price of store-bought, and it is easy to make. I use it to cook pancakes, waffles, omelets, mushrooms and everywhere else I want buttery fat without water and milk solids burning. Please let us know if you buy and try it and how it compares with house-made. :>)

Are you channeling your best self with this comment? (If you're not sure, check out our Code of Conduct.)

23b88974 7a89 4ef5 a567 d442bb75da04  avatar
added almost 7 years ago

I always buy it. I can get a big (1.5kg or 3.3lbs) tub for about $15 and it keeps damn near forever. I find it's better clarified than I ever manage to get it when I make it, so keeps better. Flavour-wise, I find its got that buttery richness I want!

Are you channeling your best self with this comment? (If you're not sure, check out our Code of Conduct.)

Loading…

Reset
Password

  Enter your email below and we'll send you instructions on how to reset your password

Account Created

Welcome!

Logged In

Enjoy!

Email Sent

Please check your email for instructions
on how to reset your password

Successfully logged out

Let's Keep in Touch!

Get the recipes and features that have us talking, plus first dibs on events and limited-batch products.

(Oh, and $10 off your order of $50 or more in the Food52 Shop, too.)

Please enter a valid email address.